Nawigacja

Aktualności

Reprezentanci Archiwum IPN uczestniczyli w festiwalu historycznym poświęconym polskim żołnierzom odpowiedzialnym za obronę regionu Fife w Szkocji podczas II wojny światowej

W dniach 29-30 września br. reprezentanci Archiwum IPN uczestniczyli w festiwalu historycznym poświęconym polskim żołnierzom odpowiedzialnym za obronę regionu Fife w Szkocji podczas II wojny światowej.

 

Festiwal, który odbywa się w dawnej szkockiej stolicy – Dunfermline, został stworzony przez miejscowego miłośnika historii i rekonstruktora historycznego – p. Rogera Pickeringa i ma na celu m.in. uświadomienie społeczności lokalnej ogromnego wkładu Polaków w zwycięstwo aliantów w wojnie.

 

Archiwiści IPN wzięli udział w uroczystej paradzie, złożyli wieniec pod pomnikiem bohaterów II WŚ oraz zaprezentowali dwa projekty: Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej oraz Archiwum Pełne Pamięci.

 

Do zasobu archiwalnego IPN udało się pozyskać dokumenty oraz album fotografii żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, porucznika Witolda Witkowskiego. Serdecznie dziękujemy darczyńcy – p. Williamowi Blair.

 

W festiwalu wzięła udział polska grupa rekonstrukcji historycznej w Wielkiej Brytanii – „LHG First to Fight” (www.first-to-fight.co.uk), która propaguje historię polskich formacji wojskowych na Wyspach.

 

do góry