Nawigacja

Aktualności

75. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

27 stycznia 1945 r. o godz. 15.00  do obozu w Oświęcimiu dostały się pierwsze grupy zwiadowców radzieckich. Po rozminowaniu okolicznych terenów bramę KL Auschwitz przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Na terenie obozu macierzystego zastali leżące zwłoki więźniów zastrzelonych przez Niemców i zmarłych w ostatnich dniach jego istnienia.

 

W połowie stycznia 1945 r. Niemcy przystąpili do ewakuacji i likwidacji obozu w Oświęcimiu. Zaczęło się zacieranie zbrodni, niszczenie dokumentów i krematoriów. Rozpoczęły się Marsze Śmierci. Szacuje się, że łącznie z KL Auschwitz i podobozów wyprowadzono 58 tys. osób. Kolumny z więźniami docierały głównie do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, a stamtąd transportowano ich do obozów znajdujących się w III Rzeszy.

 

W Auschwitz-Birkenau i Monowitz żołnierze 60. Armii uwolnili około 7 tys. więźniów, których nie zdążono ewakuować. Wśród wyzwolonych znalazły się takie znane osoby jak: polski rzeźbiarz i malarz Xawery Dunikowski, położna Stanisława Leszczyńska, która pomimo zakazu władz obozowych przyjęła ok. 3 tys. porodów czy też polski historyk i dyplomata prof. Stanisław Kętrzyński.

 

do góry