Nawigacja

Aktualności

Kierunek Syberia… w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. miała miejsce pierwsza masowa deportacja obywateli polskich z Kresów Wschodnich w głąb ZSRS

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 r. miała miejsce pierwsza masowa deportacja obywateli polskich z Kresów Wschodnich w głąb ZSRS. Do Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. osób. Wywózka objęła tych, którzy zostali uznani za wrogów ustroju. Na listach NKWD znalazły się głównie rodziny wojskowych, urzędników oraz leśników ze wschodnich terenów II RP.

 

Deportacja odbywała się w tragicznych warunkach. Sowieci przychodzili do domów w nocy lub o świcie, a następnie wyznaczali czas na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Zdarzały się również przypadki, gdzie nie było można niczego ze sobą zabrać. Panujące wówczas bardzo niskie temperatury oznaczały dla starców i dzieci wyrok śmierci.

 

Podróż na miejsce zsyłki trwała nawet kilka tygodni. Ludzie transportowani byli w towarowych wagonach, gdzie wielu z nich umierało z głodu, zimna i wycieńczenia. Głównym miejscem zsyłki był obwód archangielski, swierdłowski, irkucki, a także Kraj Krasnojarski i Komi. Osoby, które przeżyły podróż był skazane na katorżniczą pracę, m.in. przy wyrębie lasów. Każdy dzień był dla nich walką o przetrwanie.

do góry