Nawigacja

Aktualności

77. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa i zaplanowana eksterminacja ludności polskiej, przeprowadzona przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu. Na kartach historii to jedno z najboleśniejszych wydarzeń na Kresach Wschodnich zapisało się jako „krwawa niedziela”. Na dzień rozpoczęcia akcji wybrano niedzielę, aby móc zastać jak największą liczbę Polaków w kościołach i domostwach. Historycy wskazują, że tylko tego jednego miesiąca mogło zginąć ok. 10 tys. Polaków – głównie kobiet, dzieci i starców.

 

Pierwszą zaatakowaną miejscowością przez upowców ze zgrupowania Serhija Martyniuka, wspomaganą ukraińskimi mieszkańcami z okolicznych wsi: Bielicze, Myszów, Zabłoćce, Zdżary Duże oraz Iwanicze, była kolonia Gurów (powiat włodzimierski). Miejscowość ta, licząca 52 gospodarstwa i co najmniej 300 mieszkańców, składała się z dwóch części Gurowa Dużego i Małego, w której żyło również kilka rodzin ukraińskich. Rzeź rozpoczęła się w nocy o godzinie 2.30. Napastnicy byli głównie uzbrojeni w siekiery, noże i widły, tylko nieliczni posiadali broń palną. Ciężko ranni Polacy konali 2-3 dni, zaś tym, którym udało się przeżyć, zbiegli do powiatu sokalskiego. Następnie w godzinach popołudniowych Ukraińcy przystąpili do rabowania polskich gospodarstw, a na koniec pościągali zwłoki zamordowanych  i podpalili zagrody. Zginęło ok. 200 osób. Rzeź zaskoczyła Polaków, nikt nie był wstanie stawić oporu. Tego dnia oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej spacyfikowały 99 polskich wsi, znajdujących się w powiecie włodzimierskim, horochowskim i kowelskim.

 

Antypolska akcja objęła nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie, a także północną część Polesia i  zachodnie tereny Lubelszczyzny. Inicjatorami i sprawcami zbrodni była Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich, frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię – Ukraińska Armia Powstańcza (UPA).  Mordy na ludności polskiej były dokonywane już wcześniej. Dnia 9 lutego 1943 r. w kolonii Parośla (powiat sarneński) w okrutny sposób zginęło co najmniej 155 Polaków.

 

W celu upamiętnienia i oddania hołdu ofiarom, 11 lipca, został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 r. Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Więcej informacji na temat Zbrodni Wołyńskiej i bazy ofiar można odnaleźć pod linkiem https://zbrodniawolynska.pl

do góry