Nawigacja

Aktualności

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu wspieramy projekt #everynamecounts

#Everynamecounts to projekt zainicjowany przez Arolsen Archives, a jego celem jest wzniesienie cyfrowego pomnika dla upamiętnienia osób represjonowanych przez III Rzeszę. W kampanii może wziąć udział każdy. Wystarczy otworzyć stronę projektu za pomocą linku: https://www.zooniverse.org/projects/arolsen-archives/every-name-counts

 

Arolsen Archives pracuje nad stworzeniem największego na świecie Archiwum Cyfrowego zawierającego informacje o osobach represjonowanych i zamordowanych w okresie II wojny światowej. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ w archiwum znajduje się około 30 milionów dokumentów i informacji dotyczących losów 17,5 miliona osób. Do projektu zgłosiło się ponad 10 tysięcy wolontariuszy z całego świata, w tym również pracownicy Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej. W ramach przedsięwzięcia crowdsourcingowego wolontariusze pracują z oryginalnymi dokumentami dotyczącymi osób represjonowanych. Zapisują dane ofiar na cyfrowej platformie, dzięki czemu umożliwiają odnalezienie ich nazwisk w Archiwum Cyfrowym.   

 

Więcej informacji o projekcie można odnaleźć pod linkiem: https://arolsen-archives.org/pl/nauka-uczestnictwo/wystawy-i-kampanie/everynamecounts/.

 

Instytut Pamięci Narodowej współpracuje z archiwum w Niemczech już od 2009 r., wówczas do dyspozycji otrzymaliśmy bazę danych Arolsen Archives. Tym samym dołączyliśmy do grona nielicznych instytucji na świecie, które posiadają dostęp do pełnej wersji tej aplikacji.

do góry