Nawigacja

Aktualności

Pamiątki po Stanisławie Wolborskim czekają na zwrot

Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz Arolsen Archives poszukują krewnych Stanisława Wolborskiego, urodzonego 31 marca 1910 r. w Łodzi.

Stanisława Wolborski został wypędzony przez Niemców ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego. Następnie 31 sierpnia 1944 r. z obozu przejściowego w Pruszkowie został skierowany do obozu koncentracyjnego Stutthof. Kilka dni później wywieziono go do obozu koncentracyjnego Neuengamme, gdzie otrzymał numer 46 419. Przeżył obozową gehennę, a po zakończeniu wojny znalazł się w obozie dla przesiedleńców w Neumünster. Z aktu ślubu Stanisława Wolborskiego wiemy, że 12 lipca 1945 r. zawarł tam związek małżeński z Heleną Gwardiak, która wcześniej przebywała na pracach przymusowych w III Rzeszy. W Arolsen Archives są przechowywane jego zegarek kieszonkowy i talizman na szczęście.

 

Poszukiwania prowadzone są w ramach projektu #StolenMemory, który ma na celu zwrócenie rodzinom zachowanych pamiątek po byłych więźniach obozów koncentracyjnych: https://arolsen-archives.org/pl/nauka-uczestnictwo/wystawy-i-kampanie/stolenmemory/.

do góry