Nawigacja

Aktualności

Niezłomna Ruta Czaplińska

Ruta Czaplińska (1918–2008), żołnierza AK i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).

Ruta Czaplińska była radiotelegrafistką, kierowała Wydziałem Łączności NZW, posługując się w tym czasie ps. „Ewa”. Za działalność antykomunistyczną została aresztowana w 1946 r. przez UB, oskarżona o szpiegostwo i próbę obalenia ustroju, a następnie skazana na 10 lat pozbawienia wolności. Po 3653 dniach spędzonych m.in. w więzieniach na Mokotowie, Fordonie i Inowrocławiu w 1956 r. wyszła na wolność. Wielokrotnie przerywaną edukację ukończyła na Wydziale Biologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie podjęła pracę w administracji Instytutu Matematycznego PAN i Wydawnictwie Politechniki Wrocławskiej. Współpracowała ze znanym matematykiem prof. Hugonem Steinhausem. Prowadziła działalność kombatancką, społeczna i charytatywną. Za swoje dokonaniai niezłomną postawę została uhonorowana licznymi odznaczeniami m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mimo doznanych represji i przeciwności losu nigdy nie utraciła wiary w Boga i ludzi. 

 

W 2005 r. Instytut Pamięci Narodowej-KŚZpNP wydał wspomnienia Ruty Czaplińskiej pt. „Z archiwum pamięci… 3653 więzienne dni”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Życzenia imieninowe wyszywane na tkaninie w trakcie odbywania kary w więzieniu dla kobiet w Bydgoszczy. (IPN Wr 100/1, t. 1, k. 187)

 

 

 

 

 

 

tekst oprac. Joanna Dardzińska

 

do góry